Zanurzeni w MTB: Gwiazda Północy w Prostkach

 (link otworzy duże zdjęcie)


Jechali przez wypalone sierpniowym słońcem łąki, sunęli brzegiem lazurowego jeziora, wspinali się na ostre zbocza i… przeprawiali się przez zdradliwe bagna. Prostki zaoferowały zawodnikom z całej Polski wymarzone warunki do przeżycia niezapomnianej wakacyjnej przygody.

Udział gminy Prostki w Gwieździe Północy staje się już tradycją. Trudno bez niej – a dokładniej bez jej mazurskich krajobrazów, bez jej świetnie wytyczonych ścieżek, bez jej przyjacielskiej wobec rowerzystów atmosfery – wyobrazić sobie teraz tę etapówkę zaprojektowaną przez Cezarego Zamanę. Ten najwybitniejszy kolarz z Pojezierza Ełckiego, kolarski mistrz Polski i triumfator Tour de Pologne upatrzył sobie prosteckie tereny jako świetnie nadające się zarówno do emocjonującego ścigania się, jak i efektownej promocji naszego regionu.

I patrząc na poniedziałkowy maraton zorganizowany w ramach Gwiazdy Północy trzeba obiektywnie przyznać, że się nie pomylił.

Na starcie stanęło kilkaset zawodniczek i zawodników z całego kraju. Nie brakło wśród nich wójta Prostek Mirosława Orłowskiego, który swoją postawą dawał najlepszy dowód otwartości gminy na sport. Przygotowane warianty trasy pozwalały na udział zarówno tych bardziej zaawansowanych kolarzy, jak i tych, którzy jeżdżą nieco rzadziej lub preferują krótsze, łatwiejsze dystanse. Wszyscy oni mogli posmakować jazdy po single trackach, przemknąć obok lekko falujących jezior i zmierzyć się ze zdecydowanie najciekawszą przeszkodą etapu w Prostkach, czyli 300-metrowym odcinkiem bagien. Przeprawa przez nie z pewnością pozostanie na długo w pamięci zawodnikom. Gdzie jeszcze spotkać można takie atrakcje? Za przygotowanie trasy trzeba podziękować zawodnikom Klubu MTB Prostki Team. Prowadzeni przez kapitana Dariusza Gajdzińskiego znacząco przyczynili się do tego, że z jazdy na II etapie Gwiazdy Północy czerpało się niczym nieograniczoną radość.

Frajdę w Prostkach miały także dzieci oraz młodzież. Najmłodsi startowali w darmowych wyścigach MiniMini: przy radosnym dopingu rodziców pędziły do mety na swoich rowerkach biegowych. Ci starsi rywalizowali na dystansie Hobby, gdzie niezbędne były już podstawowe kolarskie umiejętności.

Ale maraton MTB nie był jedyną atrakcją tego dnia. Kolarzy do wysiłku zagrzewali Jaćwingowie – czyli jeden z najbardziej walecznych ludów bałtyckich, w rolę których wcielili się lokalni miłośnicy historii oraz rekonstruktorzy. Gdy do bazy zawodów na Stadionie Leśnym dojechali już wszyscy startujący, gdy posilono się już ciepłym posiłkiem, gdy rozdano już nagrody dla zwycięzców II etapu Gwiazdy Północy, na Stadionie rozegrano mecz piłkarski Zawodnicy vs. Organizatorzy.

Po takiej dawce wrażeń, uczestnicy mazurskiej etapówki opuszczali Prostki z przekonaniem, że jest to miejsce szczególnie sprzyjające aktywnemu wypoczynkowi, ruchowi, sportowi. Co więcej, dzięki pomysłowo zaprojektowanej trasie i osobistym kontakcie z dziką prostecką przyrodą, kolarki i kolarze z całej Polski wiedzą, że Prostki to również naturalne piękno Mazur. Dlatego trudno się dziwić, że peleton Gwiazdy Północy z pewnym ociąganiem opuszczał naszą gminę, tęsknym okiem spoglądając na zielone szumiące lasy, cicho chlupoczące jeziora i kilometry rowerowych ścieżek…

 

Galeria zdjęć z wyścigu na facebook-u Cisowianka Mazovia MTB Marathon

Opublikowano: 28 sierpnia 2018 09:59

Kategoria: Sport i rekreacja

Wyświetleń: 670

Gmina Prostki

Realizacja: IDcom-jst.pl