Jesienne szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ełku zawiadamia, że w zależności od warunków atmosferycznych, w dniach 09-13 września 2017 r. na terenie naszego powiatu zostaną przeprowadzone szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepienia będą przeprowadzone metodą zrzutów z samolotów przynęt zawierających szczepionkę, w miejscu bytowania zwierząt dzikich.

Szczepienia prowadzone są zgodnie z rozp. MRiRW z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących p. wściekliźnie (Dz.U. z 2013 r. poz. 1737). Działania profilaktyczne wykładanej szczepionki doustnej jest ukierunkowane wyłącznie na zwierzęta dzikie, ze szczególnym uwzględnieniem lisów rudych. Szczepienia lisów wolno żyjących przeprowadzane są od 2001 r. Wymiernym efektem stosowania sczepień profilaktycznych jest barak zachorowań na wściekliznę u ssaków naziemnych na terenie naszego powiatu.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ełku, powiadamiając o powyższych szczepieniach, prosi o zachowanie dyscypliny w czasie trwania, jak również w okresie nabywania odporności przez zwierzęta tj. od 09 września do 09 października 2017 r.  W szczególności apeluje się, aby ograniczyć polowania zbiorowe, nie płoszyć zwierzyny oraz nie podnosić
i niszczyć przynęt ze szczepionką.          

Opublikowano: 15 września 2017 14:31

Kategoria: Ogłoszenia - Komunikaty

Źródło: Gmina Prostki

Załączniki:

Komunikat Wojewódzkiego-Mazurskiego Wojwódzkiego Lekarza Weterynarii [469.6 KB]

Wyświetleń: 191

Gmina Prostki

Realizacja: IDcom-jst.pl