Wiosenne szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie


Powiatowy Inspektorat
Weterynarii w Ełku


Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ełku zawiadamia, że w zależności od warunków atmosferycznych, w dniach 23-27 kwietnia 2017 r. na terenie naszego powiatu zostaną przeprowadzone szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepienia będą przeprowadzone metodą zrzutów z samolotów przynęt zawierających szczepionkę, w miejscu bytowania zwierząt dzikich.

Szczepienia prowadzone są zgodnie z rozp. MRiRW z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących p. wściekliźnie (Dz.U. z 2013 r. poz. 1737). Działania profilaktyczne wykładanej szczepionki doustnej jest ukierunkowane wyłącznie na zwierzęta dzikie, ze szczególnym uwzględnieniem lisów rudych. Szczepienia lisów wolno żyjących przeprowadzane są od 2001 r. Wymiernym efektem stosowania sczepień profilaktycznych jest barak zachorowań na wściekliznę u ssaków naziemnych na terenie naszego powiatu.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ełku, powiadamiając o powyższych szczepieniach, prosi o zachowanie dyscypliny w czasie trwania, jak również w okresie nabywania odporności przez zwierzęta tj. od 23 kwietnia do 23 maja 2017 r. W szczególności apeluje się, aby ograniczyć polowania zbiorowe, nie płoszyć zwierzyny oraz nie podnosić i niszczyć przynęt ze szczepionką.
 

Opublikowano: 21 kwietnia 2017 07:29

Kategoria: Ogłoszenia - Komunikaty

Załączniki:

Komunikat Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w sprawie szczepieniu lisów [462.84 KB]

Wyświetleń: 450

Gmina Prostki

Realizacja: IDcom-jst.pl