Wycieczka "Śladami zbrodni wojennych w powiecie ełckim i grajewskim"

 (link otworzy duże zdjęcie)

Dnia 28 września 2019 r. na terenie gminy Prostki gościliśmy uczestników wycieczki „Śladami zbrodni wojennych w powiecie ełckim i grajewskim”. Organizatorami wydarzenia byli: Muzeum Historyczne w Ełku i Regionalne Stowarzyszenie Polskich Dzieci Wojny w Ełku.

Program  uwzględniał spacer  połączony ze zwiedzaniem miejsc pamięci II wojny światowej, położonych na terenie Prostek i okolic oraz bardzo interesujący panel naukowy zorganizowany w Domu Spotkań z Kulturą w Prostkach. Cztery wykłady tematycznie związane z przewodnim tematem wycieczki, spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników sesji naukowej. Odkrywane karty tej niechlubnej historii przerażały i wzruszały słuchaczy. Tu szczególne słowa uznania należy skierować do Pani Teresy Ostrowskiej, która opowiedziała o swoim trudnym dzieciństwie w czasie wojny. Moderator wydarzenia dr Rafał Żytyniec - Dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku skutecznie zachęcał do zadawania pytań, które pogłębiły informacje zawarte w prezentacjach. Prelekcje w ramach sesji naukowej wygłosili zaproszeni goście, a dotyczyły one:
  Prostki – gmina naznaczona historią/Rafał Wilczewski (Wójt Gminy Prostki)
Pierwsze dni września 1939 r. w obszarze przygranicznym (Grajewo - Prostki)/ dr Tomasz Dudziński (Dyrektor Grajewskiego Centrum Kultury)
Obóz jeniecki w Boguszach/Prostkach (1941–1945)/ dr Stefan Marcinkiewicz (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)
Zbrodnie wojenne w powiecie ełckim i grajewskim oczami dziecka/ Teresa Ostrowska (Prezes Regionalnego Stowarzyszenia Polskich Dzieci Wojny w Ełku)

Wójt Gminy Prostki Rafał Wilczewski oraz mieszkańcy gminy Prostki serdecznie dziękują organizatorom i prelegentom za wydarzenie, które pokazało, że Prostki są naznaczone historią. Bardzo profesjonalny sposób udostępnienia wiedzy historycznej na temat miejsc związanych ze zbrodniami wojennymi na naszych terenach, uświadomił nam mieszkańcom, w jak doświadczonym przez historię  miejscu żyjemy.

Opublikowano: 02 października 2019 11:55

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 350

Gmina Prostki

Realizacja: IDcom.pl