Od wojny, nędzy i głodu...

 (link otworzy duże zdjęcie)

Od wojny, nędzy i od głodu
Sponiewieranej krwi narodu,
Od łez wylanych obłąkanie
Uchroń nas, Panie

Od niepewności każdej nocy,
Od rozpaczliwej rąk niemocy,
Od lęku przed tym, co nastanie,
Uchroń nas, Panie…

"Modlitwę" Jan Romocki napisał w czerwcu 1942 roku, która stała się  jednym z ważniejszych utworów patriotycznych. Młody poeta nie zapominał jednak o swoim podstawowym zadaniu, jakim była w okresie wojny walka w oddziałach Polskiego Podziemia. 1 sierpnia 1944 roku stanął wraz z kolegami do boju o Warszawę. Kilkukrotnie wykazał się niezwykłym męstwem, które doprowadziło go do licznych zranień, ale też przyniosło zasłużoną sławę i odznaczenia. 18 sierpnia przebywał w szpitalu na ul. Miodowej, w który trafiła niemiecka bomba. Romocki nie przeżył wybuchu i wkrótce spoczął wraz z kolegami z "Zośki" na warszawskich Powązkach.

1 września minęło 80 lat od wybuchu II Wojny Światowej,  która była najtragiczniejszą w historii świata.  W niedzielne południe rozpoczęliśmy obchody tej smutnej, ale jakże ważnej dla nas rocznicy.  Jako społeczeństwo, jesteśmy winni pamięć tym wszystkim obrońcom, którzy przelali krew w obronie Ojczyzny.

Gminne uroczystości rozpoczęliśmy od Mszy Świętej odprawionej w intencji poległych i pomordowanych  w kościele pw. Św. Antoniego w Prostkach. Ksiądz proboszcz na wstępie poprosił o wprowadzenie pocztów  sztandarowych, po czym powitał przedstawicieli samorządu,  wojska oraz parafian. Poczty sztandarowe 15 Mazurskigo Batalionu Saperów  Orzyszu, Ochotnicze Straży Pożarnej w Prostkach , Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostkach oraz   Szkoły Podstawowej  im. Biskupa Edwarda Samsela w Wiśniowie Ełckim dumnie wznosiły się nad głowami uczestników eucharystii.  Harcerze z proporcem 2 Parafialnej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej "ARS VIVENDI” w Prostkach oprócz uczestnictwa  w nabożeństwie  zadbali  o warty w miejscach pamięci. Zgromadzeni licznie mieszkańcy gminy na czele z wójtem Rafałem Wilczewskim oraz przedstawicielami samorządów ościennych gmin i powiatów po zakończonej eucharystii złożyli kwiaty i zapalili znicze, oddając tym samym hołd wszystkim uczestnikom walk o wolność i niepodległość.

Główne obchody odbyły sie na cmentarzu w Boguszach, gdzie od wciągniecia flagi na maszt i odśpiewania hymnu  rozpoczęła się II część uroczystości. Zebranych  powitał Wójt Gminy Prostki Rafał Wilczewski. Podziękował za przybycie i pamięć o tych, dzięki którym jestesmy wolni. Apelem Pamięci i salwą honorową 15 Mazurski Batalion Saperów pod dowództwem porucznika Kacpra Ołów, oddał cześć uczetnikom walk.  Kwiaty pod pomnikiem złożyły delegacje m.in. z Powiatu Ełckiego, Powiatu Grajewskiego, Gminy Ełk i Grajewo. Wiązankę kwiatów  złożyli Wójt Gminy Prostki  Rafał Wilczewski z Przewodniczacym Rady Gminy Prostki, Henrykiem Strojeckim.

Dla młodego pokolenia była to lekcja historii i przykład, że mimo upływu lat które minęły od wrześniowego poranka w 1939 roku, powinniśmy pielęgnować pamięć o tamtych wydarzeniach.

 

 

https://drive.google.com/drive/folders/1rr57GEOV54p54TbgkDgQ_iH7TPnNp99W?usp=sharing

autor zdjęć:Adrian Jórski
15 MAZURSKI BATALION SAPERÓW

 

 

Opublikowano: 03 września 2019 12:32

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 973

Gmina Prostki

Realizacja: IDcom.pl