Dożynki w Wiśniowie Ełckim

 (link otworzy duże zdjęcie)

25 sierpnia 2019 r. w Kościele pw. Matki Boskiej  Gromnicznej  w Wiśniowie Ełckim rolnicy i mieszkańcy Gminy Prostki  zebrali się by dziękować  za zebrane  plony.  Gospodarzem  tegorocznych dożynek  było Sołectwo Wiśniowo  Ełckie, które przy  dużym wsparciu Gminy Prostki  i Gminnego Ośrodka Kultury w Prostkach ( głównego organizatora i koordynatora działań), podjęło się goszczenia mieszkańców gminy i zaproszonych gości. Po skończonej eucharystii korowód dożynkowy przemaszerował na boisko przy szkole podstawowej.
Powitania gości  dokonał Wójt Gminy Prostki Rafał Wilczewski, przedstawił Starostów Dożynek,  Państwa Monikę i Krzysztofa Wojciechowskich, którzy prowadzą gospodarstwo rolne  w Wiśniowie Ełckim. Po oficjalnych powitaniach nadszedł czas łamania się chlebem.  Z koszami pełnymi pobłogosławionego chleba samorządowcy wyruszyli do zebranych uczestników, by tradycji stało się zadość.
Tradycją naszych dożynek gminnych są  konkursy na wieńce dożynkowe oraz najsmaczniejsze ciasto. Do konkursu na wieńce zgłosiły się  sołectwa: Wiśniowo Ełckie, Bogusze, Rożyńsk Wielki  oraz Żelazki. Komisja nagrodziła wszystkich jednakowymi nagrodami, które ufundowało Starostwo Powiatowe w Ełku. Wyróżnienia dla wszystkich  za udział bardzo spodobało się wszystkim uczestnikom konkursu. Nagrodzono bowiem ich trud i wysiłek włożony w plecenie wieńców.
Uczestnikom dożynek przygotowano wiele atrakcji  począwszy od degustacji ciast i innych  smakołyków. Nie zabrakło nalewek, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. Potraw przygotowanych przez, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Prostkach, Koło Gospodyń Wiejskich w Wiśniowie Ełckim oraz sołectwo Borki, można było próbowac do późnych godzin popołudniowych. Na stoiskach można było również podziwiać piękne serwety i koronki wykonane przez Panie z KGW, natomiast słuchaczki UTW poprzez prezentację zdjęć i wydarzeń które organizowane są w ramach zajęć zachęcały do zapisów na kolejny rok uniwersytetu. Jedną z formą zajęć  jest gra w Boccię,  w która można było pograć podczas dożynek.
Rolnicy w trakcie imprezy  korzystali  z doradztwa prowadzonego przez KRUS, oglądali nowoczesny sprzęt rolniczy, ale przede wszystkim dobrze się bawili całymi rodzinami. Dzieci miały zapewnioną moc atrakcji przez animatorów zabaw, trampoliny, dmuchane zamki i zjeżdżalnie tak przez nich lubiane.  
Występy zespołów ludowych „Wisienki”,  „Kalina” czy „Chór Mazury”, wprowadził uczestników w  wesoły nastrój i przygotował do wieczornej zabawy przy rytmach muzyki tanecznej.
 Miłym zaskoczeniem i dużą niespodzianką dla uczestników, jak również dla samych organizatorów była wizyta Premiera Mateusza Morawieckiego, który na zaproszenie Senator  Małgorzaty Kopiczko  przyjechał do Wiśniowa Ełckiego.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie Dożynek Gminno – Parafialnych. Dzięki Państwa wsparciu i pomocy możliwe było przygotowanie uroczystości w sołectwie oddalonym  o kilkanaście kilometrów od siedziby urzędu gminy. Jest to także duże wyzwanie logistyczne, które wymaga sporego udziału wielu instytucji i pracy ludzi.

Opublikowano: 30 sierpnia 2019 10:24

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 1438

Gmina Prostki

Realizacja: IDcom.pl