580 -lecie wsi Krzywe

 (link otworzy duże zdjęcie)

Wieś Krzywe jest jedną z 44 wsi położonych w gminie Prostki. W encyklopedii Warmii i Mazur znaleźć możemy informację, że wieś  miała istnieć przed 1254 rokiem,  jako wieś jaćwieska o nazwie Korkowiczi. Wieś otrzymała przywilej lokacyjny z rąk prokuratora ełckiego Oswalda von Hozlapfela w roku 1439. W latach 1907–1945 wieś nosiła nazwę Rundfliess.
W okolicy  znajduje się zachowane grodzisko – Jędzelewska Góra (Inselewska Gora, Schwedenschanzen), położona na południe od wsi. Przy drodze prowadzącej z Krzywych do Zawad Tworek usytuowana jest mogiła nieznanego żołnierza rosyjskiego z czasów I wojny światowej.

W tym roku mija  580 lat od założenia wsi, dlatego wspólnie z Sołectwem Krzywe przygotowujemy uroczyste obchody tej rocznicy. Na zaproszonych gości czekać będzie wiele atrakcji, które wczesniej poprzedzi Msza św. w intencji mieszkańców wsi Krzywe. Godnym polecenia jest wykład profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu WarszawskiegoTadusza Cegielskiego, historyka, pisarza, doktora habilitowanego nauk humanistycznych. Pan profesor w swojej prelekcji mówić będzie o ziemiach przygranicza.

Opublikowano: 09 sierpnia 2019 11:47

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 470

Gmina Prostki

Realizacja: IDcom.pl