Matki Sybiraczki

 (link otworzy duże zdjęcie)

Czterdzieści wagonów
Jak pociąg węgłowy
Czekało na sygnał.
Żołnierze z papierosami w ustach
Sznurowali drutami ciężkie towarowe drzwi.
Z odjeżdżającego pociągu
Podniósł się wielki szloch,
jak szum wzlatującego nad jeziorem ptactwa,
Zagłuszany przez ciężki oddech lokomotywy
i miarowy stukot kół wagonów, które wiozły nas na Sybir

TRANSPORT
(ks. Józef Buczma)

 

W Prostkach, w wyjątkowy sposób, uczciliśmy 79. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir. 10 lutego 2019 r., w Domu Spotkań z Kulturą, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. „Matki Sybiraczki, udostępnionej przez Muzeum Wojska w Białymstoku”.

Uroczystość uświetniły, pełne wzruszeń, relacje świadków tych tragicznych wydarzeń. Gośćmi honorowymi spotkania były Sybiraczki: Pani Jadwiga Solińska oraz Leonarda Karwowska, które podzieliły się ze słuchaczami wspomnieniami z okresu pobytu na tej „nieludzkiej ziemi”. Dzięki tym wspaniałym kobietom, uczestnicy poznali tragiczne doświadczenia ludzi, którzy przeżyli na zesłaniu swoje dzieciństwo, stracili tam swoich najbliższych i powrócili do kraju dopiero po zakończeniu działań wojennych. Niesamowitym było doskonałe uzupełnianie się opowieści żywych świadków tej tragicznej historii z treściami prezentowanymi na wystawie. Jak można było się przekonać, poezja, miłość do ojczyzny i głęboka wiara, pozwalały ludziom przetrwać te okrutne czasy. Przykłady niezwykle wzruszającej twórczości poetyckiej, wyeksponowane na planszach wystawowych, uzupełniła Pani Jadwiga Solińska – poetka, eseistka. Wsłuchując się w recytowane przez autorkę wiersze czy cytowane fragmenty jej książek („Sybiraczka”, „Krzak burzanu”, „Siostry z kazachstańskich stepów”), można było lepiej zrozumieć ogrom tragedii i tę codzienną walkę o przetrwanie, którą każdego dnia toczyli zesłańcy. Ukłony w kierunku żyjących i cześć bezimiennym ofiarom tego nieludzkiego czasu.

W tym miejscu, słowami Wójta Rafała Wilczewskiego, jeszcze raz dziękujemy Pani Jadwidze Solińskiej oraz Pani Leonardzie Karwowskiej „….za piękną lekcję historii i lekcję życia….”. Dziękujemy Dyrekcji Muzeum Wojska w Białymstoku, za okazane zaufanie i udostępnienie wystawy, która młodszym pokoleniom przekazuje prawdę tamtych tragicznych wydarzeń. Wyrazy wdzięczności kierujemy do wszystkich, którzy włączyli się w przygotowanie wydarzenia, w szczególności do Pana Józefa Budzińskiego- prowadzącego spotkanie oraz Pań, które przygotowały poczęstunek.

Informujemy, że wystawę w Domu Spotkań z Kulturą w Prostkach (budynek przy fontannie) będzie można obejrzeć w dniach:
13.02.2019 r. – w godzinach od 16.00 do 18.00
14.02.2019 r. – w godzinach od 12.00 do 16.00
18.02.2019 r. – w godzinach od 16.00 do 18.00

Opublikowano: 12 lutego 2019 09:26

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 451

Gmina Prostki

Realizacja: IDcom-jst.pl