Prostkowski Wieczorek Kulturalny – Dla Niepodległej

 (link otworzy duże zdjęcie)

W niedzielę, 11 listopada obchodziliśmy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tą jakże ważną dla każdego Polaka datę uczciliśmy „Prostkowskim Wieczorkiem Kulturalnym – Dla Niepodległej”. Hasłem przewodnim uroczystości były słowa Jana Pawła II: „Jestem synem Narodu, który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, który wielokrotnie sąsiedzi skazywali na śmierć – a on pozostał przy życiu i pozostał sobą. Zachował własną tożsamość i zachował pośród rozbiorów i okupacji własną suwerenność jako Naród – nie w oparciu o jakiekolwiek inne środki fizycznej potęgi, ale tylko w oparciu o własną kulturę, która okazała się w tym wypadku potęgą większą od tamtych potęg…” .

Wieczór poświęcony był głównie tematowi walk narodowowyzwoleńczych w kulturze (malarstwie, muzyce, literaturze). Mieszkańcy Prostek oraz zaproszeni goście włączyli się w przygotowanie poetyckiej części wieczorku. Pani Danuta Osewska, Alicja Maciejak, Lucyna Kotarska, Julia Niedzielewska oraz Józef Budziński wyrecytowali m.in. wybrane wiersze z Antologii Niepodległości Prezydenta RP Andrzeja Dudy.  W program uroczystości wpisał się także krótkometrażowy film „Animowana Historia Polski” w reżyserii Tomasza Bagińskiego, który posłużył do przypomnienia burzliwej historii naszego narodu oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu młodych muzyków: Jakuba Karpuka (cymbały wileńskie), Moniki Karpuk (skrzypce) ora Piotra Karpuka (instrumenty perkusyjne). Druga część uroczystości upłynęła na wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych przy akompaniamencie Pana Jerzego Ludwikowskiego.

Kameralny „Prostkowski Wieczorek Kulturalny – Dla Niepodległej” trwał prawie trzy godziny. Uczestnicy spotkania nie kryli  wzruszeń i radości ze wspólnego świętowania.  W imieniu organizatorów tj. Grupy Inicjatywnej „Studentki UTW” oraz Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Nasze Prostki”, serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację spotkania, w tym m.in. artystom, recytatorom i osobom, które przygotowały słodki poczęstunek.  Podziękowania kierujemy również na ręce Wójta Gminy Prostki Mirosława Orłowskiego. Dzięki udostępnieniu sali w Domu Spotkań z Kulturą, stowarzyszenie może realizować działania zaplanowane w projekcie „Prostkowskie wieczorki kulturalne”. Gmina Prostki jest partnerem spierającym realizacje projektu.

Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Prostkowskie wieczorki kulturalne”, współfinansowanego z programu dotacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – Warmia mazury Lokalnie III, realizowanego przez Grupę Inicjatywną „Studentki UTW” oraz Stowarzyszenie inicjatyw Społecznych „Nasze Prostki” w partnerstwie z gminą Prostki.

Opublikowano: 16 listopada 2018 13:07

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 401

Gmina Prostki

Realizacja: IDcom-jst.pl