W hołdzie poległym i pomordowanym

 (link otworzy duże zdjęcie)

 

 

1 września 2018 roku – to już 79 rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Przykładamy wielką wagę do tej daty i jest ona na trwale wpisana w kalendarzu uroczystości Gminy Prostki. Rangę wydarzenia każdego roku podnosi udział Wojska Polskiego. W tym roku Kompanię Honorową wystawił Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim.

Co nas każdego roku gromadzi? Tradycja, obowiązek trwania, pamięć? Każdy z tych elementów jest ważny. Nade wszystko jednak powinność zaszczepienia w młodym pokoleniu iż hołd i pamięć są nieprzemijające. Aby umożliwić udział w uroczystościach młodzieży szkolnej zdecydowano o przesunięciu gminnych obchodów na dzień 6 września 2018 roku.

Uroczysta msza święta odprawiona w Kościele Parafialnym w Prostkach pod przewodnictwem ks. Jacka Uchana w intencji poległych żołnierzy oraz zamordowanej ludności cywilnej wprowadziła zgromadzonych w atmosferę zadumy. Wójt Gminy Mirosław Orłowski powitał kapłanów, uczniów i wszystkich przybyłych gości oraz mieszkańców.

W dalszej części scenariusza uroczystości przewidziano odwiedzenie mogił ofiar zbrodni hitlerowskiej, których na tej ziemi jest wiele. Cel główny to Bogusze, miejsce gdzie stracono ponad 30 tys. jeńców różnych narodowości. I tutaj, aby jeszcze bardziej uzmysłowić młodemu pokoleniu gehennę przetrzymywanych skupiliśmy się na prozie życia w obozie. Na pojedynczym człowieku, który zanim dotarł do Bogusz miał rodzinę, bliskich, plany, ideały, posiadał umiejętności, może talenty, które mogły być spożytkowane dla czynienie dobra i piękna. Z trudem zdobyta kromka chleba, obierki ziemniaków, własnymi rękoma wygrzebana ziemianka i nadzieja na przetrwanie. Ręka oprawcy, zdecydowała inaczej.

Ziemia przesiąknięta krwią i łzami. Zatrzymaliśmy się w biegu codziennych obowiązków pełni zadumy. Ciszę przerwała salwa honorowa, poniósł się przeraźliwy huk trwogi, pamięci ofiar ludobójstwa. Modlitwa prowadzona przez kapłanów, w ciszy składane wieńce i znicze przez delegacie samorządów Grajewa i Ełku zakładów pracy i placówek oświatowych. Hymn, sztandary, flaga na maszcie i harcerze - nasze symbole narodowe, które towarzyszą każdemu wielkiemu wydarzeniu.

I kolejne mogiły w lesie. Taki sam klimat i refleksja, czy zdaliśmy egzamin z historii? Zaduma wypisana na twarzach młodych ludzi, zachowanie uczniów oraz ich wrażenia przekazane po uroczystości potwierdzają, iż musimy każdego roku odwiedzać te miejsca, jest to nasza powinność. Młodemu pokoleniu powinniśmy przekazać iż pamięć i hołd są nieprzemijające. Ofiara najwyższa – oddane życie obliguje nas do szacunku i wracania do tamtych czasów. Oby nigdy nie powtórzyła się taka tragedia.

Na zakończenie uroczystości spotkanie przy tradycyjnej smacznej wojskowej grochówce w gościnnych murach Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostkach

Opublikowano: 11 września 2018 11:22

Kategoria: Aktualności

W hołdzie poległym i pomordowanym - 6 września 2018 r.

Wyświetleń: 506

Gmina Prostki

Realizacja: IDcom-jst.pl