Krótkie podsumowanie i fotorelacja z Dni Prostek 29.06 – 01.07.2018 r.

 (link otworzy duże zdjęcie)

Po raz kolejny w pierwszy (przedłużony) weekend lipca mieszkańcy naszej gminy oraz tłumnie przybyli goście wzięli udział w imprezach artystycznych i sportowych, zorganizowanych z okazji Dni Prostek.

Na wszystkich czekały liczne atrakcje: koncert kameralny, kino plenerowe, wyścigi rowerowe MTB, gimnastyka seniorów, pokazy karate, występy mażoretek oraz breakdance, turnieje sportowe i konkursy dla całych rodzin, aerobic i wiele innych. Ostatni dzień obchodów święta Gminy Prostki był gratką dla miłośników sportu i historii. Odbył sie XX Bieg Szlakiem Tatarskim, pokazy sztuki żołnierskiej w klimacie XVII - wiecznym, pokaz tańca dawnego, parada rycerska ulicami Prostek oraz rekonstrukcja Bitwy pod Prostkami.

Na terenach rekreacyjnym położonych przy rzece Ełk przenieśliśmy się w mroczne czasy potopu szwedzkiego. Trwający ponad godzinę spektakl pełen był wytrawnej jazdy konnej, efektownych pojedynków- artyleryjskich, konnych czy też piechurów oraz niezwykłych efektów pirotechnicznych, od których mogło zakręcić się w głowie. Wynik bitwy był jednak z góry przesądzony: po raz kolejny husaria - najlepsza i najskuteczniejsza formacja wojskowa w dziejach kawalerii, wspólnie z jazdą tatarską rozbiła połączone siły szwedzko–brandenburskie.

Kolejnym niezwykle ważnym wydarzeniem było Prostkowskie spotkanie z „Trylogią” Sienkiewicza. Widzowie rekonstrukcji mogli spotkać się z wybitnymi aktorami, tworzącymi Sienkiewiczowskie postacie w filmie J.Hoffmana „Potop”. Byli to Daniel Olbrychski - grający Kmicica oraz Jan Nowicki - wcielający się w postać Ketlinga – przyjaciela Wołodyjowskiego. Spotkanie przygotował i prowadził znany aktor i reżyser teatralny - Cezary Domagała.

Wójt Gminy Prostki z okazji 10. inscenizacji bitwy składa serdeczne podziękowania Płk. Jacentemu Ordowskiemu - Dowódcy Wojsk Zaciężnych „APIS” z Gniewu wraz z całą drużyną, organizatorom, sponsorom oraz partnerom za ich nieoceniony wkład i zaangażowanie w przygotowanie imprezy, owocujące kolejnym organizacyjnym zwycięstwem w Bitwie pod Prostkami. Jednocześnie pozdrawiamy wszystkich gości odwiedzających naszą gminę.

Opublikowano: 03 lipca 2018 14:18

Kategoria: Aktualności

XX edycja Dni Prostek - 29-30 czerwca - 1 lipiec 2018 r.

Załączniki:

Podziękowanie Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego [56.65 KB]

Podziękowanie Senator Rzeczypospolitej Polskiej Małgorzaty Kopiczko [41.99 KB]

Wyświetleń: 1025

Gmina Prostki

Realizacja: IDcom-jst.pl