Kolejna prostkowska przygoda z poezją

 (link otworzy duże zdjęcie)

Drugi z cyklu „Wieczorów z kulturą i sztuką ludową” poświęcony było twórczości Józefa Zenona Budzińskiego. Wieczorek autorski poety i eseisty, zorganizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Nasze Prostki” w partnerstwie z gminą Prostki, był okazją do podsumowania 30 - lecia jego pracy twórczej.

Dnia 17 maja 2018 r. w prostkowskim „Domu spotkań z kultura” zebrali się miłośnicy poezji i przyjaciele artysty. Prawie trzygodzinny wieczorek poetycki opiewał w momenty podniosłe
i nostalgiczne, w trakcie których zarówno sam autor jak i zebrani goście czytali utwory poetyckie Józefa Budźińskiego. Przywołany przez Helenę Penkiewicz (osobę prowadzącą całe spotkanie), życiorys, pogłębiony osobistymi wyznaniami artysty, można było odnaleźć w cytowanych utworach. Dało to namacalny dowód na prawdziwość słów prof. dr hab. P Śliwińskiego, który pisał:
„Poezja jest językiem koniecznym, niezastąpionym dla wypowiedzenia pewnych doświadczeń. (…) Żeby siebie wypowiedzieć, to znaczy wypowiedzieć to co najbardziej intymne, albo to co graniczne, ekstremalne, najważniejsze, to co przeraża, czego sami nie rozumiemy, otóż do tego wszystkiego wiersz okazuje się niezbędny (…).

Prezentacje utworów poetyckich, przeplatane były wspomnieniami i anegdotami z życia Józefa Budzińskiego przytaczanymi przez jego przyjaciół oraz akcentami muzycznymi w postaci występów akordeonowych Pana Jana Olejnika. To wszystko oraz odpowiednio przygotowana sceneria, wypieki serwowane przez słuchaczki UTW sprawiły, że całemu wieczorkowi towarzyszyła swobodna, ciepła atmosfera oraz wyśmienity nastrój zabranych gości.

Myślą przewodnią całego spotkania był jubileusz 30 - lecia pracy twórczej Józefa Budzińskiego. W dowód uznania dla dorobku poety, z sali spłynęły gratulacje, prezenty i burza braw. Wójt Gminy Prostki Mirosław Orłowski, przekazał autorowi książkę z nietypową, „nieuzupełnioną” dedykacją, którą w późniejszym czasie dopełnią wersy autorstwa Pana Wójta. Uroczyste „100 lat”, odśpiewane przy dźwiękach akordeonu, zakończyło kolejną prostkowską przygodę z poezją.

W artykule wykorzystano zdjęcia Pana Stanisława Orłowskiego.

Opublikowano: 23 maja 2018 12:31

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 546

Gmina Prostki

Realizacja: IDcom-jst.pl