Pierwszy z cyklu „Wieczorów z kulturą i sztuką ludową”

 (link otworzy duże zdjęcie)

W dniu 28 kwietnia odbył się pierwszy z cyklu „Wieczorków z poezją i sztuką ludową”, którego gościem była Jadwiga Solińska.  Artystka na stałe zamieszkuje w Wąsoszu, swojej rodzinnej wsi, do której wróciła z zesłania z Sybiru z matką i siostrą w 1946 r. Ukochana  babcia Paulina została w kazachstańskich stepach. Zmarła nie doczekawszy się powrotu do ojczyzny.  Poetka w  swoich utworach wraca pamięcią do życia na Sybirze ,  do dziś pozostały  żywe wspomnienia z tych bardzo ciężkich  dni, miesięcy i lat. Długich  sześciu lat, w głodzie , chłodzie i poniżeniu,  które w pamięci 10-cio letniego dziecka  pozostawiło  ślad na kolejne lata życia. Pani Jadwiga podczas spotkania wielokrotnie powtarzała, że dzięki miłości i wiary do Boga , jej życie nabierało sensu w tych  trudnych  czasach.

Z przywiezionych prac Pani Jadzi, przygotowaliśmy wystawę, aby uczestnicy wieczorku mogli obejrzeć rękodzieło ludowe, już dziś w większości zapomniane. Dorobek artystyczny jest ogromny, pokazaliśmy tylko skrawek rękodzieła, przepiękne wycinanki, palmy wykonane z traw i kwiatów, które  własnoręcznie zbiera . W trakcie spotkania uczestnicy mieli okazję zobaczyć jak powstają palmy i kolorowe wycinanki. Wysłuchali na żywo recytowanych wierszy i opowieści z życia.
Wystawę prac artystki ludowej i poetki , obejrzały wczoraj tj. 7 maja dzieci ze Szkoły Podstawowej  i Przedszkola Samorządowego w Prostkach. Pełne zachwytu oglądały kolorowe wycinanki, słomiane koniki i  cudowne anioły. Zapowiedziały, ze będą próbować swoich sił w robieniu wycinanek.

W imieniu Stowarzyszenia  Inicjatyw Społecznych „Nasze Prostki” , serdecznie dziękuję Pani Jadwidze Solińskiej za poświecenie nam swojego cennego czasu i podzielenie się dorobkiem artystycznym, Panu Józefowi Zenonowi Budzińskiemu za poprowadzenie wieczoru i  pomoc przy organizacji wydarzenia. Był to wyjątkowy wieczór, pełen doznań i niesamowitych wrażeń. Dziękujemy za  wsparcie i użyczenie Domu Spotkań z Kulturą ,  Wójtowi Gminy Prostki,  panu Mirosławowi Orłowskiemu.  Szczególne podziękowania kierujemy w stronę słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Prostkach, za pomoc w przygotowaniu wystawy i za słodki poczęstunek, jak również za pełniony dyżur w  dniu 7 maja, w Domu Spotkań z Kulturą, i  wprowadzenie dzieci  w świat kolorowych wycinanek i palm.

Przed nami kolejny wieczór z poezją już 17 maja 2018r o godz. 18:00 na który serdecznie zapraszamy.

Opublikowano: 11 maja 2018 14:28

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 411

Gmina Prostki

Realizacja: IDcom-jst.pl