Wspomnienia z tegorocznych „Dni Prostek”

 (link otworzy duże zdjęcie)

W pierwszy weekend lipca obchodziliśmy Dni Prostek. W trakcie tego trzydniowego święta przygotowano wiele wydarzeń i atrakcji dedykowanych mieszkańcom gminy i licznym turystom.

p1020684_custom.jpg

Uroczyste świętowanie rozpoczęło się w piątkowy wieczór kameralnym koncertem w zabytkowym Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Ostrymkole. Wystąpili Krzysztof Grzybowski - klarnet oraz Andrzej Grzybowski - akordeon. Dalsza część koncertu to wspaniały popis muzyczny ełckiego chóru „Gospel”.

Główne obchody Dni Prostek rozpoczęły się w sobotę o godzinie 14:00. Oficjalnego przywitania gości dokonali Pan Wójt Mirosław Orłowski, Przewodniczący Rady Gminy Pan Paweł Ratkiewicz, Skarbnik Pani Anna Maj oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Pani Ewa Ratkiewicz.

Następnie rozpoczął się blok muzyczno-rozrywkowy, trwający nieprzerwanie do północy, przygotowany przez Gminny Ośrodek Kultury. Kolejno zaprezentowały się grupy taneczno-muzyczne ze Szkoły Podstawowej w Prostkach, zespół Perełki działający przy Prostkowskim GOK-u oraz grupa breakdance. Dla wielu z młodych artystów był to debiut, który na długo zapadnie im w pamięci. Przyglądając się ich występom, mogliśmy na własne oczy przekonać się jakie talenty drzemią w najmłodszych mieszkańcach naszej Gminy, ile jest w nich potencjału i entuzjazmu. Dalsza część imprezy to zawody siłowe mężczyzn, pokaz grupy karate kyokushin oraz widowiskowy występ grupy ćwiczącej aerobic na trampolinach.

p1030042_custom.jpg

W międzyczasie na Stadionie Leśnym odbył się tradycyjny pojedynek gry w piłkę nożną pomiędzy drużynami radnych i urzędników Gminy Prostki a oldboyami KS „Pojezierze” .

Po debiutach ( artystycznych i sprawnościowych ) na scenę wkroczyły gwiazdy sobotniego wieczoru - zespół JORRGUS, ENJOY oraz MILANO. Radosnego nastroju oraz wielkiej, świetnie nagłośnionej i oświetlonej sceny mogliby nam pozazdrościć organizatorzy markowych festiwali.

Swoje ważne wejście na dużą scenę miał także Jacek Ordowski, znany wielu osobom jako mistrz Jacenty z Zaciężnej Chorągwi Rycerskiej "Apis", czyli bractwa rycerskiego z Gniewu, który zawezwał wszystkich mieszkańców gminy do obrony grodu przed szwedzko- brandenburskim najeźdźcą i udziale w bitwie, która w niedzielę na polach wsi Prostki ma zostać stoczona.

W niedzielny, deszczowy poranek ponad 50 biegaczy stanęło do rywalizacji na dziesięciokilometrowej trasie "Biegu Szlakiem Tatarskim". Szlak upamiętniający „Bitwę pod Prostkami” biegł od obelisku znajdującego się przy gimnazjum, przez Ostrykół, Szaniec Tatarski, Osiedle Leśne do Stadionu Leśnego w Prostkach. Na całe szczęście do momentu startu pogoda zdecydowanie się poprawiła się, więc wszyscy zawodnicy w dobrych warunkach atmosferycznych ukończyli bieg i otrzymali pamiątkowe medale.
Najmłodsi, w tym czasie, mogli korzystać z atrakcji w postaci dmuchanych zjeżdżalni, zamków i placu zabaw.

p1030170_custom.jpg

Oficjalną część niedzielnych uroczystości rozpoczęła Msza Św. w Kościele pw. Św. Antoniego, po której odbyła sie widowiskowa parada przygotowanych do boju wojsk: polskiej husarii, tatarskich jeźdźców, szwedzkich rajtarów i pikinierów, brandenburskiego regimentu oraz szlachcianek, szlachciców i młodzieży. W huku wystrzałów z armat, muszkietów i pistoletów zebrani - konno czy też pieszo przenieśli się na pole za gimnazjum, gdzie wytyczono teren do bitwy.

p1030454_custom.jpg

Na polach między wsią Bogusze a Prostkami przenieśliśmy się w mroczne czasy potopu szwedzkiego. Bieda zajrzała do zagród chłopskich, dworów szlacheckich i posiadłości magnackich. Wróg mordował, rabował, wprowadzał swoje rządy i wiarę. Ok.1,5 tys widzów, pomimo nieprzychylnej, deszczowej aury (wojny i bitwy nie wybierają pogody) z zapartym tchem oglądało historyczną rekonstrukcję „Bitwy pod Prostkami”. Po raz kolejny husaria - najlepsza i najskuteczniejsza formacja wojskowa w dziejach kawalerii - wspólnie z jazdą tatarska rozbiła połączone siły wojsk szwedzko - brandenburskich. Trwający blisko godzinę spektakl pełen był efektownych pojedynków- artyleryjskich, konnych czy też zmagań piechurów, popisów jazdy konnej oraz umiejętności kaskaderskich. Całości widowiska dopełniały XVII- wieczna wioska z kramami rzemieślników, dramatyczny komentarz lektora oraz muzyka.

p1030563_custom.jpg

Następnie, już w trochę spokojniejszej atmosferze, widzowie rekonstrukcji mogli spotkać się z wybitnymi aktorami - kreującymi sienkiewiczowskie postacie w filmie J.Hoffmana „Potop”. Byli to Daniel Olbrychski - grajacy Azję Tuhaj-bejowicza oraz Wiktor Zborowski - Longinus Podbipięta herbu Zerwikaptur. Spotkanie, które przygotował i prowadził znany aktor i reżyser teatralny Cezary Domagała, przebiegało w tak kameralny sposób, że z pewnością na długo zapadnie w naszej pamięci. Aktorzy dzielili się wspomnieniami o wydarzeniach i przygotowaniach, które towarzyszyły im podczas pracy z reżyserem Jerzym Hoffmanem oraz w czasie ekranizacji „Potopu”. Wszyscy poczuliśmy się docenieni tym, że aktorzy znaleźli dla nas czas, żeby zdradzić nam wiele ciekawych i nieznanych szczegółów z powstawania filmu. Nie zabrakło oczywiście popisów umiejętności fechtunku zaprezentowanych przez Pana Daniela Olbrychskiego oraz skrzyżowania szabli z Panem Wójtem Gminy Prostki - Mirosławem Orłowskim. Na koniec, oczywiście, rozdano autografy i wykonano pamiątkowe zdjęcia.

Po spotkaniu na tyłach budynku gimnazjum odbyły się pokazy sztuki żołnierskiej i zabawy z publicznością w klimacie XVII - wiecznym, min. gra terenowa o „Buławę Wójta Gminy Prostki”, popisy jazdy husarii, jazda akrobatyczna, układanie konia i turniej łuczniczy, którego główna nagrodą był bon podarunkowy na pobyt w hotelu „Zamek w Gniewie”.

p1040032_custom.jpg

O godzinie 20.00 na scenie głównej pojawiła się kolejna gwiazda - Zespół „TUHAJ-BEJ". Formacja zagrała energetycznego folk-rocka rodem ze wschodu. Było skocznie, tanecznie i ludowo. Następnie zameldował się zespół „RAVEN” i rozpoczęła się prawdziwa dyskoteka.

Oficjalne zamknięcie Dni Prostek zakończyło się widowiskowym pokazem sztucznych ogni. Już teraz zapraszamy na przyszłoroczny pierwszy weekend lipca, na kolejne świętowanie w naszej zawsze gościnnej gminie.

Opublikowano: 13 września 2017 07:24

Kategoria: Aktualności

XIX edycja Dni Prostek - 30 czerwca - 1-2 lipiec 2017 r.

Filmy:

Wyświetleń: 892

Gmina Prostki

Realizacja: IDcom-jst.pl