„Narodowe Czytanie 2017” w Prostkach

 (link otworzy duże zdjęcie)

„Niech na całym świecie wojna, byle polska wieś zaciszna, byle polska wieś spokojna…”, „Polska to jest wielka rzecz…”, „Serce!?. A to Polska właśnie…” - tych i wielu innych fragmentów dramatu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego można było wysłuchać podczas tegorocznej edycji „Narodowego Czytania” , które 2 września b.r. o godzinie 1700 w „Domu Spotkań z Kulturą” zainaugurował Wójt Gminy Prostki Pan Mirosław Orłowski.

Prostki były jedną z ponad 2 tys. miast i miejscowości w Polsce i na świecie, w których przedstawiciele samorządu, placówek oświatowych i kulturalnych, seniorzy, mieszkańcy gminy i zaproszeni goście odczytali (z podziałem na role) fragmenty największego dzieła Stanisława Wyspiańskiego. Zaangażowanie czytających i talenty aktorskie zdumiały wszystkich uczestników spotkania. Pogłębioną interpretację dzieła literackiego z komentarzami pięknie przygotowała i poprowadziła Pani Monika Niedzielewska.

Współorganizatorzy, tj. Wójt Gminy Prostki oraz Gminna Biblioteka Publiczna, zatroszczyli się o odpowiednią scenografię sobotniego wydarzenia. Dramatycznego nastroju nadały odpowiednio oświetlone eksponaty korzenioplastyki, wystawiane przez braci Mirosława i Adama Sawczyńskich z Ełku.

Wspaniałe warunki do realizacji tego typu przedsięwzięć stwarza „Dom Spotkań z Kulturą”. Obiekt został wyremontowany w 2016 r. przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Po wspólnym odczytaniu, łącznie 23 scen z trzech aktów dramatu, uczestników spotkania zaproszono do rozmów przy biesiadnym stole weselnym, zastawionym w dużej mierze przez zebranych.

Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w przygotowanie „Narodowego Czytania”. W ocenie uczestników było to kolejne, bardzo udane wydarzenie na kulturalnej mapie Gminy Prostki. Wójt Gminy Prostki w podsumowaniu podziękował Pani Helenie Penkiewicz za piękną scenografię i oprawę oraz wyraził nadzieję, że przy takich talentach aktorskich niebawem powstanie w Prostkach grupa teatralna.

Do zobaczenia za rok!

Opublikowano: 04 września 2017 14:37

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 508

Gmina Prostki

Realizacja: IDcom-jst.pl