8 marca obchodziliśmy w naszej gminie Międzynarodowy Dzień Kobiet

 (link otworzy duże zdjęcie)

8 marca obchodziliśmy w naszej gminie Międzynarodowy Dzień Kobiet! Święto wszystkich pań to wspaniała okazja, aby złożyć życzenia i podarować kwiaty, ale też dobry moment na refleksję. Dzień Kobiet to święto obchodzone corocznie 8 marca jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Święto to zostało ustanowione dla upamiętnienia strajku 15 tysięcy kobiet, pracownic fabryki tekstylnej, które 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych z zamiarem uniknięcia rozgłosu. W wyniku nagłego pożaru zginęło 129 kobiet. Amerykanki zaczęły ten dzień świętować przed pierwszą wojną światową, w 1909 roku. Dwa lata później zwyczaj przywędrował do Europy, najpierw do Austrii i Danii, potem do Niemiec i Szwajcarii. Datę 8 marca przyjęto w 1922 r. na pamiątkę fali marcowych strajków kobiecych w Sankt Petersburgu w 1917 r. W Polsce święto kobiet zostało wprowadzone po II wojnie, pasowało do socjalistycznej propagandy. Centralne obchody święta kobiet zniknęły w 1993 roku, kiedy definitywnie zniosła je premier Hanna Suchocka.

Kwiaty, słodycze oraz życzenia - to podarunki, które sprawią przyjemność wszystkim paniom. W tym roku do serdecznych życzeń postanowiliśmy dołączyć muzyczny prezent. Panie otrzymały zaproszenie do restauracji  na występ zespołu muzycznego z RAVEN z Pisza. Spotkanie otworzył Pan Wójt Gminy Prostki - Mirosław Orłowski, składając Paniom życzenia, a następnie zaprosił obecnych na spotkaniu mężczyzn do krótkiego skeczu o facetach. Przed blisko 150 osobową damską publicznością głosy drżały ale pod przywództwem Pana Wójta grupce wybrańców udało się wprowadzić wszystkich w radosny nastrój. Następnie każda Pani otrzymała piękną różę i mogła wziąć udział w brawurowym, muzycznym koncercie. Najwięcej radości było podczas wykonania piosenki „ Przez twe oczy zielone”. Organizatorzy byli pod wrażeniem zabawy, jaka udzieliła się naszym paniom. Po koncercie, był oczywiście, słodki poczęstunek, muzyka i długie godziny miłych rozmów. Organizatorzy zapowiedzieli kolejną, jeszcze bardziej atrakcyjną imprezę, dla naszych cudownych kobiet.

Inicjatorem spotkania był Wójt Gminy Prostki. Imprezę zorganizował Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Prostkach - Pani Ewa Ratkiewicz przy współudziale Urzędu Gminy w Prostkach oraz Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych.

Opracował: Janusz Krause
Zdjęcia wykonał: Roman Nowakowski

Opublikowano: 31 marca 2017 14:29

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 1142

Gmina Prostki

Realizacja: IDcom-jst.pl