Na terenie gminy Prostki na rzecz kultury działają:

Na terenie gminy Prostki rokrocznie odbywają się wydarzenia kulturalne:

  • Dni Prostek, które obchodzone są zawsze w pierwszy weekend lipca. Jedną z głównych obchodów  święta gminnego jest rekonstrukcja bitwy pod Prostkami, która została opisana przez Henryka Sienkiewicza w „Potopie”. Zgodnie z opisem noblisty w roku 1656 pod wsią Krupin wojska hetmana polnego litewskiego Wincentego Gosiewskiego z udziałem Tatarów rozgromiły wojska szwedzko – brandenburskie oraz wojska Bogusława Radziwiłła, który to został wzięty do niewoli. Wśród chorągwi wyraźnie przeważała jazda. Wiadomość o nadciągających wojskach skłoniła gen. Jerzego Fryderyka, księcia Waldecka (minister brandenburski) do pośpiesznego ściągnięcia spod Wąsosza nad granicę około 3,5 tys., rajtarów i dragonów. Waldeck wezwał posiłki, między innymi ośmiuset osobowy odział jazdy, zdrajcy -księcia Bogusława Radziwiłła, który stał w Rajgrodzie. Podczas bitwy Hetman Gosiewski chcąc wywabić żołnierzy brandenburskich zza rzeki Ełk użył podstępu stosowanego już w Bitwie pod Grunwaldem - upozorowania odwrotu, przechodzącego w rzekomą ucieczkę. Odnieśliśmy wtedy sławetne zwycięstwo a generał Waldeck ledwie uszedł z życiem.
            5_dni_prostek_customjpg [500x375]
  • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Różyńsku Wielkim, który w 2018r. doczekał się już X edycji i zyskał rangę jednego z najciekawszych wydarzeń artystycznych regionu Mazur Garbatych. Charakteryzują go oryginalne recitale muzyki poważnej na zabytkowych organach oraz na innych instrumentach, a także występy zespołowe. Po koncertach miłośnicy muzyki z całego kraju mają możliwość wymiany myśli z wykonawcami podczas specjalnie zorganizowanego spotkania na świeżym powietrzu.

Szczegółowe informacje na temat festiwalu zawarte są na stronie http://festiwalrozynskwielki.pl/

            rozynsk_organy_customjpg [500x333] 

  • Dożynki gminno-parafialne, które rozpoczyna msza św. dziękczynna odprawiana przez księdza proboszcza w Kościele pw. Św. Antoniego w Prostkach, następnie uczestnicy biorą udział w korowodzie dożynkowym ulicami Prostek. W trakcie dożynek prezentowane są tradycyjne wieńce dożynkowe, które rywalizują  w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, odbywają się wystawy płodów rolnych oraz rolnikom, którzy uzyskają najlepsze wyniki w zakresie swojej działalności wręczane są  puchary i wyróżnienia. Urozmaiceniem zabawy dożynkowej są występy zespołów folklorystycznych a na zakończenie - gwiazdy wieczoru. 
           p9023266_customjpg [500x730]

Gmina Prostki

Realizacja: IDcom.pl